
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 25 pF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Length | 14.75 mm |
| Width | 3.65 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 10.6 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Single Phase |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 2 A |
| Output Current | 2 A |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Breakdown Voltage | 1 kV |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 65 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 65 A |
| Reverse Voltage | |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 65 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Reverse Voltage (DC) | 700 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 1 kV |
Stock: 6148
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58220
Ext.Price$0.58220
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58220 | $0.58220 |
| 10 | $0.26760 | $2.67600 |
| 25 | $0.25040 | $6.26000 |
| 50 | $0.23431 | $11.71550 |
| 100 | $0.21925 | $21.92500 |
| 300 | $0.20516 | $61.54800 |
| 500 | $0.19198 | $95.99000 |
| 1000 | $0.17964 | $179.64000 |
| 3000 | $0.16810 | $504.30000 |
| 5000 | $0.15730 | $786.50000 |
